Yaratılış Gerçeğini VFX Montaj Mantığı İle Anlamak

0

Dünya hayatının geçici olduğunu çevrenizden hep duyarsınz.  “Bu dünya boş”, “ölümlü dünya”, “fani dünya” tarzı ifadeler genelde muhafazakar kesimler tarafından kullanılır ve insanlara ahiret hatırlatılmaya çalışılır. Hem cuma hutbelerinde hem de büyüklerinizden, araştırmalarınızdan ve daha burada sayamayacağım pek çok yerden dünya hayatı ve ahiret hayatı hakkında bilgi edinmeye çalışmışsınızdır.

Allah, Kuran’da nasıl yarattığından pek çok ayette bahsetmiştir. Kuran’da bahsedilen ayetlerde bir anda yaratmadan söz edilir. Bu ayetlere bir örnek vermek isterim. Lütfen okuyun:

Bir şeyi dilediği zaman, O’nun emri yalnızca: “Ol” demesidir; o da hemen oluverir. (Yasin 82. Ayet)

Ayette de belirtildiği üzere, Allah bir anda yaratmaktadır. Çevrenizde var olan dağlar, denizler,ovalar,vadiler sebepsel olarak aklımızın alması için belirli sebepler sonucu oluşturuluyor olabilir ancak iyice düşündüğümüzde yaratılış gerçeğini farklı boyutta görebiliriz. Bu yazımda da videolar eşliğinde bu gerçekten bahsedeceğim.

VFX montaj, dijital sinema da içinde bulunduğumuz yıllar içerisinde daha etkin kullanılmaya başlandı. Bu montaj tekniği, insanları düşündürmek için önemli bir vesile olarak kullanılabilir. VFX’de çoğu şey dijital ortamda düzenlenir. (Çoğu şey kavramı animasyon içermeyen filmler kavramını kendisine dahil eder).  VFX montajda bambaşka bir sahne kullanılarak bambaşka bir ortam oluşturmak mümkündür. Bu ortam ile fantastik sahneler oluşturmak ise işin zevk verici yanıdır. Şimdi paylaşacağım videoyu sonuna kadar izlerseniz, yazımın genel çerçevesini anlamanız çok rahat olacaktır.

[wpdevart_youtube]dzjYNfUesAM[/wpdevart_youtube]

Videoda sahne üzerinde kullanılan sayısız katmanlar ile farklı ve bambaşka sahneler oluşturulmakta, dijital ortamda tasarlanan karakterler ile de sahnelere fantastik içerikler eklenebilmektedir. Gerçek sandığımız bir sahne aslında, büyük kurgulardan geçmiş alakasız bir sahnedir.

Dijital sinema bu zamanda ortaya çıkması aslında özel bir durumdur. Çünkü Allah’ın “Ol” diyerek yaratmasını anlamamız için, kaçırılmız bir fırsat olan dijital sinema hakkında, herkesin düşünmesi gerekir. Büyük genişlikteki sahnelerin, aslında çok dar alanlarda çekiliyor olması da beni düşündüren farklı bir konu. Çünkü artık çevremde bulunan her şeye artık daha farklı bakıyorum. Ya üzerinde bulunduğumuz dünya da dijital katmanlar ile döşenmiş bir dünya ise? Bu durumda bu dijital dünyanın bir tasarlayıcısının olması gerekmez mi?

OKUDUNUZ MU?  Charlie Hebdo Saldırısı ve Murdoch

Bu da çok izlenen Alacakaranlık filminden montaj görüntülerinden bir video

[wpdevart_youtube]QVLIvmMlZoQ[/wpdevart_youtube]

Sonuç olarak;

VFX sisteminin dijital sinema ile birleşmesi sonucu ortaya bizleri düşündürecek bambaşka ufuklar oluşmuştur. Bu ufukları kullanarak yeni anlayışlar ve ufuklar ortaya çıkabilir. Ve bu ufukları iyi yönde kullanırsak, insanlığa büyük yararlar sağlayabiliriz. Eğer inancımız ve felsefemiz sağlam ve bize yararlı olursa, biz de insanoğlunu önemli yerlere çıkarabiliriz inşaAllah.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…..

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı