Yeni Başkan Mahmut ÖZER ile Birlikte ÖSYM’de Değişmesi Gereken 3 Şey

0

Yeni görevinden önce Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) nün rektörü olan Prof. Dr. Mahmut ÖZER, ÖSYM’ye yeni başkan olarak atandı. ÖSYM başkanlığına Prof. Dr. Özer’in atanmasının 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesi gereğince uygun görülmesinin ardından yeni ÖSYM başkanı seçildi.

Bir kuruma veya merkezi başkan olarak atandığınızda revizyonist ve yenilikçi düşünmekte fayda vardır. Yapılacak çalışmalar arasında, eksik noktalar görülüp tespit edilmeli ve bu eksiklikleri tamir edecek ve milli politikalara uygun olacak şekilde çalışmalar yapılmalıdır.

Şu an ÖSYM’nin uygulamış olduğu yöntem ve çalışmalar arasında elbette güzel noktalar vardır. Bunlar konusunda geçmiş başkanları ve çalışanları tebrik etmekteyim.

Ancak her zaman değişim şarttır ve pozitif değişiklikler olumlu etkiler yapar. Değişmesi gereken pek çok şey vardır ancak ben bu konuda 5 adet konu başlığı ile bir listeleme yapmak istedim. Şimdi bunları açıklayayım.

1- ÖSYM’de Eksilen Kadroları Tamamlamak

ÖSYM\'de eksilen kadroların tamamlanması
ÖSYM’de eksilen kadroların tamamlanması

FETÖ soruşturmaları nedeniyle pek çok yere uygulanan baskınlar gibi ÖSYM içerisinde de FETÖ’cü olduğu anlaşılan kişiler, bu kadrolardan ayıklanmaya başladı. Eksilen kadrolara milli,vatansever ve liyakat sahibi kişilerin gelmesi şarttır. Bu konuda kişilerin iyice analiz edilmesi bu analiz sonucunda kişilere yer verilmesi önemlidir.


2- ÖSYM’de Sistemin Düzenlenmesi ve İş Yükünün Azaltılması

ÖSYM’de Sistemin Düzenlenmesi ve İş Yükünün Azaltılması
ÖSYM’de Sistemin Düzenlenmesi ve İş Yükünün Azaltılması

ÖSYM içerisinde kurulacak daha sistematik bir yapı ile birlikte her çalışanın görev ve sorumluluğu tam anlamıyla tespit edilmeli ve çalışanların davranışları hakkında ödül-ceza sistemi uygulanmalıdır.


3- ÖSYM’nin Denetlenebilirliğinin Artması

ÖSYM’nin Denetlenebilirliğinin Önemi

Yapılan harcamaların ve ödeneklerin denetlenmesi ve bunların daha şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurulması önemlidir. Devletin tüm yapıları, milletten alınan vergiler ile değerlidir. Milletin verdiği vergiler ile harcanan bütçenin nerelere kuruşu kuruşuna gitmesi gerektiği öğrenmesi, son derece önemlidir.

OKUDUNUZ MU?  Türkiye'de Muhalefet Anlayışının Yeniden İnşası

Kısacası

Devletin her kurumunda ve merkezinde hantallaşmanın önüne geçilmeli ve yenileşme daha aktif olmalıdır. Adil, basiretli ve liyakatli kadrolar devlet içerisinde artık daha aktif bir şekilde rol almalıdır.

Tekrar görüşmek üzere.

 

 

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı