Yüksek Yüksek Binalara Ev Kurmasınlar Artık

0

İstanbul’da yaşıyoruz. Bir çoğumuz hem de. Şehrin nüfusu 20 milyonu aştı kayıtlı ve kayıtsız olmak üzere. Sağımıza bakıyoruz rezidanslar, solumuza bakıyoruz yüksek binalar. Koca koca yapılaşmalar. 60 katlı 70 katlı binalar…

Bu tarz şeyler ilerleme ve gelişme ile açıklanamaz. Bunun adı hırs. İnşaat sektöründe gelişmenin de bir kalitesi olur. Önceden çarpık kentleşme veya gecekodulaşma gibi ifadeler ile şehrimizi mahvediyorduk. Şimdi çarpık gökdelenleşme veya çarpık yüksek binalaşma ile şehrimizi mahvediyoruz. KALİTEDEN UZAĞIZ. Estetik olarak şehircilik olarak özellikle İstanbul’umuza gerekli kıymeti veremiyoruz. 

Benim amacım iktidarı eleştirmek veya muhalefeti yermek değil. Genel olarak bir kalite sorunumuz var. İyi şeyler yapıyoruz kötü şeyler yapıyoruz ama bunların içerisinde istediğimiz ruh olmuyor. Coşkulu ruhumuzu nerede kaybediyoruz bilmiyorum. Bizi kaliteye yönlenmeliyiz. Küçük planlarla, rantçı düşünceler ile bir yere varılamaz.

Plansız Şehirleşme Sorunumuz Büyüyor

Şehir kültürümüzü, planlı şehir kültürümüzü geliştirmemiz gerekiyor. Şehirleşirken yeşil alanların genişlemesine daha çok önem vermeliyiz. HYDE PARK gibi alanlara İstanbul’da daha çok yer vermeliyiz.

Yüksek Binalara Ev Kurmasınlar! Yeşil Alanlar istiyoruz.
Yüksek Yüksek Binalara Ev Kurmasınlar! Yeşil Alanlar istiyoruz.

İstanbul’da ben bazen kaçıp nefes almak için Caddebostan’a gidiyorum. Bu da beni bir ölçüde rahatlatıyor. Çeşitli küçük ölçüde yeşil alanlarımız var ancak alabildiğine geniş yeşil alanlara önem vermeliyiz.

Şahsa Özel İmar Planı Değişiklikleri ve Belediyeler

Belediyelerin önemli bir kısmında şahsa özel imar planı değişiklikleri ile arsalar ve alanlar imara açılıyor veya açtırılıyor. Her belediye kendi kafasına göre bir plan ile alanları kendilerine göre yorumlayıp şekillendiriyor.

İmar Kanunu ve İlgili Mevzuatı Burayı Tıklayıp Okuyabilirsiniz.

Ben üstü kapalı şekilde kısa bir yorumlama yaptım.

OKUDUNUZ MU?  Türkiye'nin Güvenlik Kampüsü Neler Kazandıracak?

Cumhurbaşkanlığı Sisteminin Şehirleşmedeki Rolü

Cumhurbaşkanlığı Sistemi
Cumhurbaşkanlığı Sistemi

Sn. Recep Tayyip Erdoğan‘ın etkin iradesine rağmen şehirleşmedeki çarpık mantık ve her kafadan farklı ses çıkması, karmaşaya sebep oluyor. Bu karmaşadan yararlanan rantçılar ve ceplerini doldurmak isteyenler ise doymak bilmiyor.

Tabi ki çalışsınlar inşa etsinler üretsinler, bunlara karşı çıkan yok. Ama bir mutlak plan üzerinden yani büyük çerçeveden şehirleşmeyi planlayıp ona göre hareket etmek gerekir.

Büyük plan önceden hazırlanır. Sorunlar tespit edilir ve ayıklanır. Plandan taviz vermeden hareket ederek sonuç alınır.

İşte merkezi otoritenin güçlü olması ve karar alma mekanizması bu yüzden gereklidir. Her kafadan ses çıkmaması için.

Akılcı eleştiri ayrıdır. Bunu yapacak olan yer ise milli muhalefettir. Bu konuda yazmış olduğum yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Kısacası

Şehircilik sanattır. İnsan yeşilden hoşlanır. Şehirleşirken insanı unutmak, toplumu unutmak ve sadece rant peşinde koşmak tamamen ahmakça bir durumdur. Kendimiz mutlu olmadıktan sonra ceplerimiz neden dolu olsun ki?

Yeni yazılarımda görüşmek üzere 🙂

Bunları da Okursunuz Heralde Dimi :) Daha Fazla Yazı